Нова система, разработена от Тойота, твърди, че поглъща повече CO2 от колкото отделя двигателя
Toyota разработва система, която може да позволи на нейните двигатели да правят въздуха, който дишат, по-чист, докато колите се движат. Не очаквайте да я видите в местния шоурум скоро.
Прототип на състезателна кола Toyota Corolla GR се използва за разработване на уникална система за „улавяне на въглерод“. Въздухът, излизащ от ауспуха на хечбека, съдържа по-малко въглероден диоксид (CO2), отколкото в средата около автомобила. В момента обаче, системата се използва само на специална Toyota Corolla GR . Тя е преобразувана да работи с течен водород, а не с бензин – което според Toyota води до това, че трицилиндровият двигател с турбокомпресор отделя CO2.
В двигателния отсек на Корола
В двигателния отсек на Toyota Corolla GR сега има чифт филтри преди всмукателния колектор, изработени от керамичен катализатор. Той е покрит с CO2 абсорбент, разработен от мотоциклетния гигант Kawasaki. След като филтрите уловят CO2, въглеродът преминава през течност за възстановяване, където почти изчезва без следа. Прототипът на автомобила се е състезавал многократно на писта Fuji Speedway (собственост на Toyota). Автомобилният производител твърди, че неговата система улавя приблизително 1 грам CO2 всяка обиколка от 4,56-километровото трасе.
За съжалением на този етап, системата не е оптимално решение. Филтрите трябва да се сменят всеки път, когато колата влезе в бокса (приблизително на всеки 20 обиколки). Toyota и Kawasaki се стремят да разработят система, така че тя да се нуждае от по-малко човешка намеса. Като се има предвид колко често трябва да се сменят филтрите, все още няма планове за пускане на системата за улавяне на въглерод в масово производство. Нейното развитие е част от многостранния подход на Toyota за намаляване на въглеродните емисии.
Автомобилният гигант – който миналата година постави рекорд за производство на повече от 11 милиона коли за една календарна година – често е критикуван за бавното си навлизане на електрически превозни средства (EV). Вместо това харчи големи средства за по-нататъшно развитие на своите водещи в класа хибриди и проучване на водородна мощност.
Неволите на Тойота
Марката твърди, че количеството суровини за батерията, необходими за производството на една EV батерия, може да се използва в 90 от нейните хибридни коли. Това определено ще се отрази на емисиите от въглерод. Повече по въпроса има в подробната ни публикация тук.
Въпреки че Toyota е водещ световен производител на коли и хибридни автомобили, наскоро беше подложена на контрол за своите практики. През последните две години три скандала засегнаха компанията като цяло.
През юли 2022 г. подразделението за камиони на Toyota Hino призна, че е фалшифицирало данните за емисиите за 860 000 търговски превозни средства в световен мащаб от 2003 г. насам.
През декември 2023 г. Daihatsu – филиалът на Toyota за малки автомобили спря производството си в Япония след откритието, че е фалшифицирал данни за безопасност. Използвал неоторизирани процедури за изпитване на безопасността, датиращи от 1989 г.
Миналия месец Toyota обяви, че е открила „нередности“ по време на тестване на двигатели на три турбодизелови задвижвания, произведени от Toyota Industries Corporation (TICO). Установено е, че трите двигателя са били оборудвани с блокове за управление на двигателя (ECU) за сертификационни тестове. Те се различават от тези в масовото производство, което поражда опасения, че Toyota умишлено е измамила правителствените тестове. Миналата седмица японското правителство обяви, че няма да отмени сертификата на Toyota за трите турбодизелови двигателя. Заявявайки, че не е открило неправомерно поведение от страна на автомобилния гигант.