През 90-те японските производители на автомобили имаха споразумение да ограничат всяка кола до 276 к.с. Защо обаче и дали някой наистина се придържаше към него?
Ако някога сте чели някаква редакционна статия за японска кола от 90-те години, повече от вероятно сте чували за японското джентълменско споразумение. Това беше пакт, който ограничаваше всяка кола, произведена и продадена на вътрешния пазар до официални 276 к.с. Нещо, което може би сте забелязали, ако някога сте играли класиката Gran Turismo. Защо точно беше въведено и дали някои наистина го спазваше? Четете.
Защо съществуваше Японското джентълменско споразумение?
Японското джентълменско споразумение (ще се придържаме към това да го наричаме споразумението тук) беше въведено през 1989 г. като превантивна мярка срещу създаването на война с конски сили. По-притеснителното е, че смъртните случаи на пътя в страната са над 10 000 годишно през годините, водещи до това. Максималната позволена скорост в страната 100 км/ч (62 мили в час) и с настъпващата ера на спортните автомобили имаше опасения, че може да има потенциално опасна война за конски сили.
Наред с въвеждането на ограничител на скоростта от 180 км/ч (112 мили/ч) на новите автомобили, JAMA (Японската асоциация на производителите на автомобили) се съгласява, че – поне на хартия – нито една, създадена за вътрешния пазар, няма да надхвърли ограничението от 276 к.с. Това не е правно обвързваща сделка, както подсказва името, и във всеки един момент беше възможно производителят да надхвърли тази цифра.
Придържаше се ли се някой наистина към Японското джентълменско споразумение?
Както отбелязахме, споразумението означаваше, че всяка кола на хартия няма да има повече от 276 к.с. Това включваше всичко масово произведено, дори рекламните коли като Nissan Skyline GT-R, Honda NSX, Mazda RX-7, Toyota Supra, Mitsubishi Evos и Subaru Impreza. Реалността обаче беше нещо съвсем различно. Беше доста зле пазена тайна. Повечето двигатели в наистина бързите коли са проектирани да се справят с много повече мощност от официалната цифра. Който и да качите на дино, ще видите истинската реалност.
Например, в зависимост от източниците, на които вярвате, Skyline GT-R наистина произвеждаха от 300 к.с. в R32 до над 350 к.с. в R34. A80 Supra RZ (с турбокомпресор) очевидно имаше около 300 к.с., а Honda NSX имаше подобна цифра. Подобна е историята за RX-7 Spirit R, най-мощният от роторните модели, както и за Evo и Impreza.
Един от най-очевидните случаи на кола, която нарушава споразумението, неофициално дойде с Mitsubishi GTO. В Япония той официално произвежда 276 к.с. в Twin Turbo версия. Продаван като 3000GT VR-4 в САЩ и без механични промени, той официално произвежда 320 к.с.
Имаше ли коли, които официално да нарушават споразумението ?
Имаше някои много ограничени изключения, на които беше позволено да нарушат японското джентълменско споразумение. Работата на вътрешните тунинг отдели беше освободена от него.
Има два забележителни случая. Първият беше Nismo 400R, силно преработена версия на Nissan Skyline GT-R, която, както подсказва името, дава 400 к.с. Имаше и Subaru Impreza S201, ограничена версия, произведена от STI, с 296 к.с.
Защо японското джентълменско споразумението приключи?
В началото на 2000-те европейските и американските производители започнаха да вадят големи мощности от колите, на които японските спортни коли трябваше да съперничи. Не толкова тайно, всички знаеха, че „споразумението“ е в най-добрия случай комично. В действителност всеки производител знаеше, че щом един наруши сделката на хартия, всички останали скоро ще го последват.
И така, коя огнедишаща спортна кола се появи, за да заличи тази цифра официално? Е, ммм, всъщност никоя. Това беше дело на Honda Legend през 2004 г., с 3,5-литров V6, който официално произвеждаше 296 к.с.
Без шок, скоро го последваха доста други. По чудо новото Mitsubishi Evo IX внезапно произвеждаше 284 к.с., докато дори Lexus RX400h – да, хибриден SUV – беше около тази цифра.
В случай, че оставаха някакви съмнения, споразумението беше напълно и наистина мъртво, когато през 2007 г. се появи R35 Nissan GT-R с 473 к.с.
Смъртта на японското джентълменско споразумението беше неизбежна от първия ден. Поглеждайки назад е изненадващо, че отне толкова много време това да се случи. Ако все пак беше останало в сила, представете си свят с V10 Lexus LFA или хибридна Honda NSX, с 276 к.с.
Източник, carthrottle