Десет месеца, 24 състезания, F1 Sprint – най-дългият сезон във Формула 1 обещава да бъде не само един от най-оспорваните, но и един от най-натоварващите физически и психически.
В такава интензивна среда да си достатъчно здрав, за да поемеш рекордния график е по-важно от всякога. И така, как пилотите тренират за такова епично предизвикателство? Kак поддържат върхова форма през целия сезон? За Марк Арнал, ключът към успешния сезон е силната зима. Той прекара повече от две десетилетия като треньор и физиотерапевт на Мика Хакинен, Кими Райконен и Себастиан Фетел,
„Периодът извън сезона е от решаващо значение“, казва Марк. „Тогава можете да свършите по-голямата част от работата. Да постигнете целите, които имате предвид, преди сезонът да започне. Обикновено, когато сезонът приключи, това е, не виждате пилотите със седмици. С Кими, например, нямаше да го видя до първата седмица на януари. След това обикновено имахме около два месеца, за да свършим работата.” Като цяло рутината е проста. Комбинация от кардио и силови тренировки. Според Марк базовото ниво на кардио фитнес, необходимо за F1, е в обхвата на повечето пилоти да се справят сами.
„Голяма част от работата е кардио в Зона 2, при 60 до 70 процента от максималния ви сърдечен ритъм и сравнително ниска интензивност. Повечето пилоти работят върху тази кардио база и я поддържат добре“. „Как изглежда това? Може да са няколко часа каране на колело с разумно темпо или бягане – достатъчно, за да разберете, че работите, но не сте изтощени. Вероятно бих го описал като ниво, на което можете да разговаряте с някого, но би било малко напрегнато.
Фетел
„Себастиан [Фетел], например, се грижеше сам за цялата кардио работа в зона 2 и я правеше до „n-та“ степен. Той имаше невероятно добра кардио база. „За мен, докато един пилот може да стигне от началото до края на състезанието без никакви проблеми, всичко е наред. Не се стремим да създаваме триатлонисти. Така че като цяло това, което прави пилота, включва голяма част от основната кардио работа. Както и периоди на работа с висок интензитет, при които повишавате пулс и наистина работите усилено, но за по-кратко време.
При осигурена солидна аеробна форма подготовката преминава към работа във фитнеса и силови тренировки. Както Марк обяснява, в спорт, където много специфични мускулни групи се работят най-усилено, това е мястото, където се набляга най-много. „От страна на нещата във фитнес залата се гледат силата и мускулната издръжливост“, казва той. Набляга се на врата. Според правилата на Формула 1, за да се сведат до минимум силите, понасяни от пилотите по време на състезания, каските трябва да тежат не повече от 1,8 кг. Добавете това към средното тегло на човешката глава от 5 кг и силите в завой от 5G. Шията на водача често е принудена да поддържа повече от 34 кг, няколко пъти по време на състезание. Поради това, изграждането на сила на врата е жизненоважно.
Шумахер
„Михаел Шумахер и Technogym разработиха част от машината, която е насочена специално към врата, като водачът е в позиция за шофиране; можете да поставите собствената си седалка там и да прикрепите кабели от каската към стека с тежести,” обяснява Марк. „С Кими използвахме това много и можехме да работим с врата във всички посоки: флексия, екстензия, ротация и странична флексия, както и комбинация от тези движения заедно. „Бихме комбинирали концентрична работа, ексцентрична работа, както и изометрична работа, за да стимулираме продължителни натоварвания. Наистина можете да работите с врата по всякакъв начин от всички посоки. И причината, която проработи, е, че е възможно най-специфично да си на шофьорското място. Като алтернатива, много шофьори работят с ленти и тежести, седнали или изправени, което съм сигурен, че всеки е виждал. Всичко това са хубави неща.”
Норис
Ландо Норис е един от пилотите, който предпочита да работи със система от ленти. Като звездата на Макларън публикува видеоклипове в социалните медии през зимата, озаглавени просто „Ден на врата“ и „Ден на врата (отново)“. Алекс Албън, в клип, озаглавен „Hanging on in There“, беше видян да издържа на товар от 80 кг, докато работи върху врата си за предстоящия сезон. Но работата върху мускулите на врата е само една част от режима. Марк казва, че работата върху стабилността също е изключително важна.
„Не мисля, че хората разбират колко стабилност е необходима за раменете, за бедрата“, казва той. „Във Формула 1, при спиране с левия крак, пилотите прилагат огромен натиск върху педала, докато десният крак постоянно е на газта. Това означава, че ще получите асиметрично натоварване на таза – едната страна натиска като луда, другата не. В рамките на тренировъчната програма трябва да балансирате това.“ А силите, които водачът трябва да приложи, са екстремни.
На канадската писта Gilles Villeneuve, една от най-взискателните писти от календара на F1 по отношение на спирането. Пилотите спират екстремно в половината от 14-те завоя на пистата. В пет или седем от тях, натоварването надхвърля 145 kg. По време на състезанието пилотите изпомпват повече от 67 метрични тона товар върху педала на спирачката. И според Марк, дисбалансът, причинен от това движение, може да причини нараняване, ако не се тренира правилно.
Контузии
„При нараняванията на пилота, свързани с фитнес, най-големият риск е чрез асиметрии – едната страна на тялото прави нещо различно от другата страна или отзад напред, като четириъгълниците и подколенните сухожилия са в дисбаланс например. Това е малко като тенисист, винаги искате да работите и на противоположната страна. „Позицията на водача е стегната и те са изложени на голямо напрежение, свързано с компресията. Когато работят в този „седнал клек“, има много вътрешна ротация на рамото. Много огъване на гръбначния стълб, гърдите и трицепсите работят. В резултат на това е важно да се работи върху противоположните мускулни групи. Работа върху гърба, работа върху разтягане на гръбначния стълб, за да балансираме всичко.”
Програмите за предсезонно обучение са предназначени да поставят пилотите в правилния прозорец за началото на сезона. Марк казва, че след като кампанията започне, обучението се превръща от подготовка в поддръжка. „Имате работа на високо ниво в началото на годината и след това, веднага щом сезонът започне, всичко опира до поддържане на това ниво. Но, намаляме тренировките и увеличаваме възстановяването с течение на сезона“,. „За някои елементи се грижи самото шофиране. Вратът например. С Кими никога не използвах каквато и да е тренировка за врата от началото на сезона. Просто нямахме нужда от това, шофирането правеше това вместо нас. Пилотът ще продължи да тренира много през годината – тежки тренировки, но те са малко по-малко.”
Тренират ли в понеделниците
Това е особено вярно в периода след състезателен уикенд, когато Марк казва, че да не се прекалява е от решаващо значение. „Общо казано, понеделникът след състезанието изобщо не е ден за тренировки. Може да е сесия за възстановяване, може би някакво кардио в зона 2. Или просто проверка на тялото, за да се увери, че няма нищо супер напрегнато,”. „Може да работите за гъвкавост или подвижност, но нищо интензивно. „На следващия ден започвате да правите нещо по-конструктивно и да си проправяте път към следващото състезание. Така до края на сезона, когато те могат напълно да се изключат, да се отпуснат и да правят каквото им харесва – докато всичко започне отначало !“