Проучванията показват, че автомобилни кражби се увеличават, но престъпниците не изглеждат толкова заинтересовани от електрическите автомобили.
Вглеждането по-внимателно в данните разкрива интересна информация. Електрическите превозни средства с по-малка вероятност за автомобилни кражби, отколкото сравнимите автомобили с двигател с вътрешно горене. Ето защо вероятно е така.
Ново проучване в САЩ показа, че около 500 000 превозни средства са докладвани за откраднати през първите шест месеца на 2023 г. През този период най-лошият месец е май, с 87 993 отчетени откраднати автомобила. А в САЩ средно около 80 000 автомобилни кражби на месец. Калифорния представлява почти една пета от всички докладвани откраднати превозни средства за периода. Тексас, Флорида, Вашингтон, Илинойс, Колорадо, Ню Йорк, Охайо, Джорджия и Мисури .Допълват първите десет най-лоши щата в този низходящ ред.
Отделен набор от данни, публикуван през април 2023 г., който разглежда превозни средства от моделна година 2020-2022 от Highway Loss Data Institute. Той разкрива, че изцяло електрическите модели, като Tesla Model 3, са обект на крадци по-рядко, отколкото колите с двигател с вътрешно горене. Крадците често се насочват към по-популярни (неелектрически) модели, като пълноразмерните пикапи от GM, Ford и Ram. Или обикновени седани и SUV модели като Toyota Camry и Honda Accord. Toyota RAV4 и Honda CR-V . Никой електрически модел не се класира в челната десетка на най-крадените превозни средства, поне засега.
Какво се случва с колите жертва на автомобилни кражби
За да разберете защо електричеството може да не е привлекателно за крадците, трбва да вникнем в целта на крадеца. В миналото беше достатъчно просто да се измъкнете с откраднатото превозно средство заради неговата стойност на килограм. Закарвате го в морга, за да го нарежете и продадете на части и т.н. Днес обаче е по-вероятно крадците, ако са достатъчно организирани, да изпратят и продадат превозното средство като употребявана кола. На различен пазар – в чужбина.
Защо крадците не искат електрички
Имайки предвид това, крадците вероятно трябва да се тревожат за пазара, на който се опитват да продадат откраднат електромобил. Ако това е различен континент и те доставят до Южна Америка, Близкия изток или Африка. Вероятно местният пазар няма инфраструктура или обща поддръжка за електрически автомобили. С други думи, ако пазарът, на който продават, не иска продукта, защо да го крадат?
Освен това, както посочва Top Speed, електрическите превозни средства, когато са паркирани на обществено място, обикновено са включени на зарядно устройство. Простото прерязване на кабела не освобождава автомобила. Системата на автомобила ще открие включената букса за зареждане и ще го държи заключен. Вратите на автомобила са също заключени. Това е голямо главоболие за един крадец. Освен това има присъщата сигурност на по-технологично свързаните електрически модели. Това ги прави много лесни за наблюдение и дори проследяване на местоположението им, понякога в реално време. Много модерни електромобили предлагат на собствениците възможността да наблюдават превозното си средство от разстояние. Или да проследяват местонахождението му, така че това може да попречи на някого да го открадне. За разлика от „по-глупавата“ кола с ДВГ, която може да е базирана на по-стара технология и много по-малко свързана и проследима. Макар да не препоръчваме официално, че закупуването на електрическо превозно средство със сигурност ще ви предпази от автомобилни кражби. Засега данните са на ваша страна.