Работници в завода за камиони на Ford в Кентъки заплашват със стачка в петък
Близо 9 000 членове на профсъюза на United Auto Workers в най-големия и най-печеливш завод за камиони на Ford в Кентъки ще стачкуват следващия петък. Това ще стане ако проблемите с местните договори не бъдат решени, каза синдикатът. Разбира се акциите на компанията спаднаха с 1,2% след новината. Това не е първият път, в който Форд са изправени пред сложни преговори. Погледнато назад в историята им, това се е случвало многократно. Форд винаги са се грижили за работниците си и са успявали да поддържат добри отношения с тях. Преговорите за договора са отделни от предходните споразуменията. Миналата година Трите автомобилни производители от Детройт – Ford, General Motors и Stellantis, и United Auto Workers , стигнаха до споразумение. То ще осигури рекордни увеличения на заплатите на около 150 000 членове.
В допълнение към националните договори на UAW, членовете договарят местни споразумения относно специфични за завода въпроси във всяко съоръжение. Основните въпроси в местните преговори на завода в Кентъки са здравето и безопасността. Включително минималния брой на медицински сестри в завода, според синдиката. Друг проблем, каза UAW, са „продължаващите опити на Ford да подкопае квалифицираните професии в завода за камиони в Кентъки.“ Ford предложи квалифицираните работници по поддръжката да изпълняват множество задачи в различни видове работа. UAW се съпротивлява, приемайки го като заплаха за работните места, казаха хора, запознати с преговорите.
От Форд
„Преговорите продължават и очакваме с нетърпение да постигнем споразумение с UAW Local 862 в завода за камиони в Кентъки“, каза Ford в изявление. Заводът за камиони на компанията в Кентъки генерира 25 милиарда долара годишни приходи. Около една шеста от глобалните приходи на компанията от автомобили. Последното предупреждение за стачка идва, когато профсъюзите в САЩ, подкрепени от недостига на работници и благоприятното обществено мнение, настояват за по-добри заплати и условия на труд, за да си върнат отстъпките, направени по време на пандемията.
Източник, Ройтерс