Китайските марки и Tesla разкриват конкурентните слабости на най-големите европейски производители на автомобили за масовия пазар.
Volkswagen Renault и Stellantis мислят за немислимото, проучвайки връзки със заклети конкуренти, за да направят по-евтини електрически превозни средства и да отблъснат екзистенциалните заплахи, като производители.
Китайските съперници и Tesla разкриват слабостите на най-големите производители на автомобили за масовия пазар в Европа. Става ясно, че чувството за неотложност нараства и подходът на обичайния бизнес е губеща опция. Съществува „съвършено признание, че в бъдеще компаниите, които не са годни да се изправят пред китайската конкуренция, ще са в беда“. Това каза Карлос Таварес, главен изпълнителен директор на Stellantis, в интервю миналата седмица. По-рано той каза, че европейската автомобилна индустрия е изправена пред „кървава баня“, ако не се адаптира. Подтикнати от забавянето на темпа на внедряване на електрички. Ръководителите на автомобили обсъждат идеи, вариращи от обединяване на ресурси за разработка до обединяване на бизнеси. Пресичайки през европейските граници, за да се конкурират по-добре. Идните месеци са решаващи.
Забавяне и при Тесла
Вместо да изтласка настрана превозните средства с двигатели с вътрешно горене, продажбите на изцяло електрически автомобили тази година се очаква да растат с най-бавния темп от 2019 г., според BloombergNEF. Дори за Tesla забавянето – което доведе до широко разпространено намаление – оказа влияние. Препятствията за сектора включват премахване на стимули от страна на правителствата. Kомпании за отдаване под наем, които се противопоставят на нарастващите разходи за ремонт. Потребители, които са все по-разочаровани от политиките за климата, които се отразяват на джобовете им. Изборите в САЩ и Европа биха могли допълнително да подхранят настроенията срещу електрическите автомобили, точно когато наближава инфлексна точка.
По-строги правила
През 2025 г. по-строгите правила за емисиите влизат в сила в Европейския съюз. Това означава, че производителите трябва да продават повече електрически коли с батерии или да бъдат изправени пред солидни глоби. В един малко вероятен най-лош сценарий VW може да понесе санкции от над 2 милиарда евро (2,2 милиарда долара). Ако не успее да намали достатъчно емисиите от автопарка, според изчисления на Bloomberg, базирани на фирмени и регулаторни данни. Докато натискът върху европейските производители на автомобили се увеличава да продават повече електромобили, подкрепяните от държавата производители в Китай навлизат на пазара с модели, които често са по-добри и по-евтини. Dolphin на BYD, например, е обявен за около 7 000 евро по-малко от подобно оборудван VW ID 3. Германският автомобилен производител първоначално го представи като Beetle на ерата на електричките.
Китайските производители
Китайският производител ще подчертае своите европейски амбиции. Показаха няколко електрически модела на автомобилното изложение в Женева, включително луксозен SUV. Той съперничи на Mercedes-Benz G-Class. Неуспехът на европейските автомобилни производители да излязат с работещ план Б рискува катаклизъм в индустрия. А в нея работят около 13 милиона души и представлява 7 процента от икономиката на ЕС. „Похарчихме милиарди като индустрия, за да направим електрическата мобилност възможна“, каза Холгер Клайн, който ръководи доставчика ZF Friedrichshafen. Те дава работа на около 165 000 души по целия свят. „Сега въпросът е: Имаме ли правилните параметри?“ Изпълнителният директор на Renault Лука де Мео се застъпва за друг съюз. Подобен на обвързването, което създаде европейски производител на самолети, който да се съревновава с Boeing. Това стана чрез обединяване на активи в Германия, Франция, Испания и Обединеното кралство.
Изпълнителният директор твърди, че „Еърбъс на автомобилите“ ще спомогне за споделянето на огромните разходи за изграждане на евтини електромобили. Същевременно ще им позволи да се възползват от по-голям мащаб. Интересът към по-широкото споделяне на разходите нарасна в края на миналата година. Renault представи концепция за електрически градски автомобил, който ще струва по-малко от 20 000 евро. Това е половината от цената на ID 3 на VW. Инициативата на Де Мео е вдъхновена от японските автомобили kei. Популярните мини превозни средства се произвеждат от няколко производителя и се ползват с преференции от регулаторите.
Различните подходи на производители
Появяват се различни подходи. Таварес от Stellantis открито обсъжда интерес към сливания и придобивания, докато други са по-фокусирани върху по-малко трудни сътрудничества. Де Мео от Renault омаловажи спекулациите за голяма комбинация миналата седмица, като каза пред Bloomberg Television, че пъргавината е по-важна от размера. Той потвърди, че разговорите за съвместна EV платформа се провеждат „наляво и надясно“. „Ние сме много отворени да споделяме такъв вид инвестиции, защото е много трудно да се правят пари с малки коли“, каза де Мео, който преди това е работил за VW, както и за Fiat. „Опитваме се да намерим начин.“
Ще реагират ли производители и в САЩ
Разтърсването в Европа може да се прехвърли и в САЩ, където General Motors и Ford също намаляват инвестициите в EV и са посочили, че са отворени за партньорства с колеги. Администрацията на президента Джо Байдън обмисля да даде на производителите повече време за преминаване към електрически автомобили, съобщи New York Times през уикенда. Тъй като те отказаха инвестиционни планове, традиционните производители на автомобили върнаха повече пари на акционерите, което показва, че липсата на ресурси не е проблемът. GM, Ford и Stellantis похарчиха общо 22,7 милиарда долара за обратно изкупуване на акции и изплащане на дивиденти миналата година, докато Renault миналата седмица предложи най-голямото си акционерно изплащане от пет години насам.
Не трябваше да се получава по този начин, когато миналата година ЕС одобри планове за ефективно спиране на продажбата на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене от 2035 г. Има редица причини за влошаване на настроенията за EV. Потребителите получиха бъг софтуер и неочаквано високи оперативни разходи. Поради сложността на поддръжката застраховането на EV струва повече от конвенционално превозно средство – например два пъти повече в Обединеното кралство. Но достъпността може да е най-голямото препятствие за основните купувачи. Въпреки това се очаква спадът да бъде само временен, тъй като технологията на батериите и инфраструктурата за зареждане се подобряват, според Колин Маккерахър, анализатор в BNEF. Все пак несъответствието между очакванията и реалността причинява болка.
Фолксваген страда
В своя център за електрически автомобили в източногерманския град Цвикау VW съкрати повече от 200 временни работници и отмени смяна на една от поточните си линии. Разговорите за сътрудничество в областта на електромобилите може да се окажат критични за VW. Автомобилният гигант се бори въпреки огромните инвестиции. След дизеловия скандал от 2015 г. най-големият автомобилен производител в Европа изложи това. Което беше може би най-амбициозният EV тласък в индустрията под ръководството на тогавашния изпълнителен директор Херберт Дис. Но софтуерът с грешки забави ключови електрически модели, което допринесе за отстраняването му през 2022 г. Неговият наследник Оливър Блуме се оттегли от много от инициативите, включително бракува проект за фабрика за 2 милиарда евро в Германия.
Ръководителите казаха на работниците да се подготвят за допълнителни съкращения на разходите тази година. Освен ако не успеят да възстановят стратегиите си, европейските автомобилни производители рискуват да изостанат още повече. А усилията за спазване на регулаторните правила може да означават даване на повече пари на Tesla. Закупувайки кредити за емисии – буквално пари за нищо.
Отлага ли се края на автомобилите с вътрешно горене VW Renault и Stellantis
Може да имат един последен шанс. VW, Stellantis и Renault работят независимо върху модели, струващи 25 000 евро или по-малко. Mercedes и BMW планират да пуснат няколко нови електромобила с подобрена технология до средата на десетилетието. Последната мярка може да бъде призив за повече търговска и регулаторна защита. ЕС трябва да преразгледа плановете си за постепенно премахване на конвенционалните автомобили. Производителите вече подготвят координирано лобистко усилие малко след европейските парламентарни избори през юни, според хора, запознати с въпроса. Вероятно VW Renault и Stellantis ще са част от него.
Европейската комисия вече проучва до каква степен Китай е подкрепил своята EV индустрия. В разследване, което може да доведе до налагането на допълнителни мита още през юли. Въпреки че отлагането на края на автомобилите с двигатели с вътрешно горене може да предложи отдих, то няма да реши проблемите с конкуренцията. А те спъват прехода на Европа към електрическата ера. „Сред изпълнителните директори и в заседателните зали има много нервност и много чакане по отношение на това как ще се развие 2024 г.“, каза Александър Мариан, управляващ директор на AlixPartners в Париж. Как ще се справят с бъдещето VW Renault и Stellantis.
Източник Automotive news Europe