Има повече от един отговор, така че ще се опитаме да разясним
Синтетичното моторно масло в двигателя на вашия автомобил има невероятно предизвикателна работа. В повечето автомобили, при студен мотор, то лежи в дъното на масления съд на двигателя. Запалвайки, то трябва да се издигне в най-горната точка на мотора, след което да потече обратно надолу. Всичко това трябва да се случи почти мигновено, когато стартирате двигателя. Маслото предпазва всичко във вашия двигател: лагери, бутала, стени на цилиндрите и всички други движещи се части, или такива подложени на триене. След първоначалното студено стартиране, моторното маслото трябва да продължи да предпазва, независимо колко се покачва температурата и колко бързо работи двигателят. От тук произлиза и вечната тема – смяна моторни масла.
Работата на моторното масло не стихва в продължение на месеци, ако не и години. От многобройни кратки пътувания, през дълги пътешествия до случайни състезателни изблици по криволичещи тесни пътища. Вие разчитате на маслото на вашия автомобил да върши работата си безупречно зиме и лете. Същевременно тече борбата с корозията на компонентите, замърсителите и отлаганията, запушващи смазочните канали. Вашето масло работи здраво, така че кога трябва да го смените? Това зависи от много неща, така че ще обясним фактите зад правилния интервал за смяна на синтетично масло.
Синтетичното моторно масло прави ли разлика?
Днешните двигателни масла са се превърнали в брилянтно създадени смеси от рафиниран петрол и сложни добавки, които им позволяват да запазят защитните си свойства през всички тези месеци и километри във всякакви условия. Някои моторни масла са подходящи за по-лека употреба в разумни периоди от време. Други са разработени за по-тежка и дългосрочна употреба. Днешните най-ефективни и дълготрайни двигателни масла са синтетични, което означава, че обикновено са проектирани и произведени от химически модифицирани петролни компоненти плюс някои други материали.
Синтетиката може да осигури по-добро стартиране и течливост при температури до -40 , съответно издържа на изключително високи температури, без да се окислява, сгъстява или почернява. В новите двигатели, производителите на автомобили все повече използват по-тънки моторни масла с ултра нисък вискозитет. Идеята е да се намали триенето при движение, за да се осигури по-добра горивна ефективност. Синтетичните моторни масла използват формули с много по-нисък вискозитет, като същевременно запазват своите защитни и смазочни свойства. Те обикновено са два до три пъти по-скъпи от обикновените масла, но са по-пречистени и устойчиви. Разполагат с превъзходни химични и механични свойства, особено при екстремни температурни диапазони, и могат да запазят тези свойства по-дълго между смените.
Правилният интервал за смяна на синтетично моторно масло
Темата за интервалите за смяна на моторното масло е дълга колкото Екватора. Изписани са тонове мастило и доста недомислици относно кога да смените синтетичното си масло. Ако вашата кола работи със синтетика – както повечето автомобили в наши дни – най-доброто място да намерите правилния интервал за смяна на маслото е ръководството за експлоатация. Препоръчваните от производителите интервали за смяна на синтетично масло варират значително. Интересното е , че същото се отнася и за масления филтър.
Повечето съвременни автомобили са с интервали за смяна на моторно масло в диапазона от 12 000 до 20 000 km. Това е график, към който може да се придържате, ако не можете да намерите информация за интервала за смяна на маслото за вашия автомобил. Обърнете внимание, че производителите имат и специален набор от препоръчителни интервали за смяна на синтетично моторно масло за коли, експлоатирани в тежки условия. Препоръките са различни за климат като в пустинята Мохаве или ледената Аляска. Ако превозните средства се експлоатират по силно запрашени пътища, препоръките отново се различават.
Най-модерните автомобили имат системи за наблюдение на качеството на моторно маслото, които следят условията на шофиране – продължителността на вашите пътувания, температурите на двигателя и други параметри. Алгоритмите в тези системи изчисляват кога вашето масло трябва да се смени и ви предупреждават, когато му дойде времето.
Моторно масло при по-старите автомобили
Ако автомобилът ви е по-стар, може да помислите за така наречените лонг-лайф или масла за дълъг пробег. Тези масла имат различна комбинация от добавки, която може да е малко по-подходяща за по-износени двигатели. Няма категорично правило обаче, че трябва да ги използвате. Най-важното е да използвате синтетика със същия SAE вискозитет (наречен на инженерната организация SAE International). Също така да се запознаете с първоначалните препоръки или бюлетини от производителя, които евентуално отбелязват към какво масло да преминете след определен пробег или години. Никога не пренебрегвайте интервалите за смяна на моторно масло. Нашата практика, в пътните и климатични условия в България е 15 000 км или една година, което настъпи първо. Това ще помогне на колата ви да работи правилно и двигателят да издържи по-дълго.