Автомобилният производител също така отлага плановете за триредов електрически SUV като част от преминаването си към по-евтини автомобили
Подтикнати от опасения относно променящото се търсене и нарастващата конкуренция от страна на китайските конкуренти, Ford е отложил плановете за триредов електрически SUV. Дава приоритет на разработването на по-достъпен EV за $25 000.
Докладът на Bloomberg се задълбочава в специфики. Например размера на екипа, посветен на проекта, последиците от него за гамата на Ford и очаквания график за пускане на пазара, определен за края на 2026 г. Освен това, той подчертава възприеманата заплаха, от китайските автомобилни производители, особено BYD , като ключов фактор, движещ тази стратегическа промяна.
Разработването на достъпния EV проект е поверено на малък екип от около 100 души. Те са базирани в Ървайн, Калифорния. Ръководител на тази инициатива е Алън Кларк. Известен с предишното си инженерно ръководство на изключително успешния Model Y на Tesla. Днес Model Y е най-продаваният автомобил в света, така че е разбираемо, че Ford се доверява на Кларк с проект като този.
Основният фокус на екипа е в конструирането на платформа, използваща литиево-железен фосфат (LFP) батерия. Тази архитектура има за цел да се побере не само в малки автомобили или SUV, но и потенциално в малки пикапи. Може би най-шокиращото обаче е, че Ford иска да пусне тази евтина електричка, под една или друга форма, до края на 2026 г.
Как ще се борят Ford за евтина електричка
Дали тази дата се отнася за първата му публична поява или за слизането от производствената линия, докладът на Bloomberg не казва. Това, което изяснява е, че Ford иска малкото EV да реализира печалба през първата година от производството. Как би могъл да постигне това, като се има предвид, че предвижда милиарди загуби, свързани с EV тази година?
Очаква се изборът на компонент да бъде основа за постигането на тази цел. LPF батериите могат да струват приблизително една трета по-малко от литиево-йонните батерии. Изграждането на платформа, която е в състояние да поддържа различни автомобили, е друг начин за намаляване на разходите и увеличаване на продуктовите предложения.
Главният изпълнителен директор Джим Фарли е доказал в миналото, че неговите екипи са „безмилостно фокусирани върху разходите и ефективността“ . И че „крайната конкуренция“ ще бъдат Tesla и китайските производители на автомобили. Всъщност това са тези китайски автомобилни производители, които Bloomberg посочва като причина за подновения интерес към евтина електричка.
BYD Seagull е евтина електричка – струва само $9 698 и предлага място за четирима. Има въртяща се централна информационно-развлекателна система и голям пробег. Ако марки от Китай намерят път към САЩ, автомобилната индустрия като цяло ще трябва да е готова да направи драматична промяна. Изглежда, че вече се подготвя.