Новите платформи за електромобили позволяват на производителите да оптимизират поточните линии и да произвежда по-евтино
Електромобилите ще бъдат по-евтини за производство от моделите с вътрешно горене до 2027 г. Това ще се случи благодарение на новите производствени техники и спада в разходите за батерии. След проучване на Gartner, Педро Пачеко, вицепрезидент по изследванията, даде своя коментар.
Разходите за батерии спадат, но производствените разходи ще падат по-бързо поради иновации като „gigacasting“. Това е метод, при който големи секции от автомобила се отливат като едно цяло, вместо да се използват десетки заварки и свързващи агенти. „Tesla и други погледнаха на производството по радикално нов начин“, каза Пачеко пред Automotive News Europe в сряда, преди публикуването на нов доклад от Gartner.
Има забавяне в адаптирането към електромобили на много ключови пазари. Относно САЩ и Европа, експертите казват, че ще бъде от решаващо значение за производителите на автомобили да пуснат модели с по-ниска цена.
Пачеко каза, че само гигакастингът може да намали цената с „поне“ 20 процента. Други спестявания могат да дойдат от използването на батерията като структурен елемент. Разходите за батерии спадат от години, каза той, но спадът в разходите за сглобяване е „изненадващ фактор“. Той е способен да изравни цената за производство на електромобили с тази на коли с ДВГ.
„Достигаме тази повратна точка по-рано от очакваното“, каза Пачеко. Специализираните EV платформи дадоха на производителите на автомобили свободата да проектират нвои монтажни линии. Те са добре адаптирани към техните характеристики на колите, включително малкия задвижващ механизъм и плоския под на батерията. За разлика от тях, „мултиенергийните“ платформи налагат ограничения, тъй като те трябва да могат да поберат резервоар за гориво или място за двигател/трансмисия.
Tesla и BYD Електромобилите ще бъдат по-евтини
Кога спада в разходите за производство ще се отрази на цените в салоните не е яснот. Очаква се ценовият паритет между сравними електрически модели и модели с ДВГ да бъде достигнат средно до 2027 г. Производители като BYD и Tesla могат да си позволят да намалят цените, защото разходите им са достатъчно ниски, за да го направят. Дори и с по-ниски цени печалбите им няма да бъде особено засегнати. Gartner все още прогнозира силен ръст на продажбите на електромобили. Според тях половината от всички автомобили, продадени през 2030 г., ще са изцяло електрически. Но Пачеко каза, че пазарът се движи към период на „оцеляване на най-силните“ в сравнение с по-ранната „златна треска“ за производителите на електромобили.
Той описа 2024 г. като година на преход на европейския пазар на електромобили. Силно е влиянието на китайски компании като BYD и MG, които изграждат своите мрежи за продажби и модели. В същото време доказани производители като Renault и Stellantis ще пуснат модели с по-ниска цена. „Случват се много неща, които не е задължително да повлияят на продажбите, но те се подготвят за нещо много по-голямо“. Електромобилите ще бъдат по-евтини от колкото, когато нахлуваха на пазара.
Пътят за стартиращите фирми е труден
Редица новостартиращи компании със „силен гръб“ се сблъскаха с огромни трудности през изминалата година. Nio продължава да бележи огромни загуби. Polestar, стана публична компания и акциите и поевтиняха рязко. Lucid, намалиха прогнозата си за производство за 2024 г. с 90 процента. Fisker преговаря за подкрепа и съвместно действие с Nissan. HiPhi наскоро спря дейността си за шест месеца.
Gartner прогнозира, че 15 процента от компаниите, които са основани през последното десетилетие, ще се провалят. Рискът е особено голям, за тези ,които разчитат на външни инвестиции. Електромобилите навлизат в нова фаза, в която трябва да бъдат отлични във всяко едно отношение. Много скоро се очертава да бъдат лишени от всяка форма на субсидиране и борбата им ще е по-жестока от всякога. Това ще е още една причина да станат по-достъпни от колите с ДВГ.